Polskie kody pocztowe

Zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę znaczy kod pocztowy? Oprócz tego, iż jest łańcuchem cyfr, który umieszczamy w adresie, musi wszak coś oznaczać! Kod pocztowy ma nadrzędny cel, którym jest ułatwienie pracownikom pocztowym rozdzielanie paczek. Wyobraźmy sobie, iż kod pocztowy nie istnieje. Zdarzają się przecież miejscowości o takiej samej nazwie, położone w różnych częściach Polski. Bez kodu pocztowego z trudem byłoby zidentyfikować, o którą miejscowość chodzi. Rozwiązaniem jest kod pocztowy, umieszczany w każdym adresie, np. na przesyłce pocztowej.

Rozwiązanie to stosowane jest już od 1973 roku. Każda cyfra w kodzie ma określone znaczenie i z czegoś wynika. Każdy z nas wie, jak wygląda kod pocztowy. Składa się on z ciągu 5 cyfr, przy czym dwie pierwsze oddzielone są od reszty pauzą, czyli tzw. dywizem. Pierwsza cyfra jest oznakowaniem okręgu pocztowego. Druga cyfra za to znamionuje w większości wypadków miasto wojewódzkie. Każda następna cyfra jest oznakowaniem mniejszej jednostki, np. trzecia cyfra wyznacza obszar pocztowy, a cyfra czwarta oraz piąta opisują placówkę pocztową i obszar jej funkcjonowania. Całość kodu pocztowego jest unikalna i niepowtarzalna. Istnieją jednakże instytucje, które posiadają swój osobisty, unikalny kod pocztowy. Taką jednostką jest dla przykładu Telewizja Polska SA, która zarezerwowała dla siebie kod 00-999, czy Polskie Radio SA, które ma kod 00-977.

Stosowanie systemu kodu pocztowego jest nadzwyczaj pomocne i użyteczne. Wskazane jest mimo to pamiętać, że w różnych państwach kody pocztowe wyglądają lekko odmiennie. W poniektórych z nich składają się np. z mniejszej ilości znaków, w innych z większej czy inaczej podzielonych. W Chorwacji dla przykładu kod pocztowy jest złożony tak jak w Polsce, z pięciu cyfr, nie są one jednak rozdzielone pauzą. W Japonii tymczasem kod składa się jest z aż 7 cyfr, a poprzedzone są charakterystycznym znakiem i przedzielone dywizem. W następstwie tego wymyślono system kodów międzynarodowych. Kod międzynarodowy poprzedzony jest dwuliterowym oznakowaniem danego kraju. Dla Polski jest to na pewno PL. Cyfry w kodzie nie są przedzielone dywizem. Taki kod włączony został między innymi do tablic rejestracyjnych samochodów zarejestrowanych w krajach, przynależnych do Unii Europejskiej. Kody pocztowe znajdziemy np tutaj --> Wyszukiwarka kodów pocztowych
Poprzedni artykół:e-Kartki dzięki którym pokażesz przyjaciołom że pamiętasz o nich.
wróć do spisu

Jak stworzyć kartkę? Kontakt Blog zyczenia.tja.pl/imieninowe.htmlŻyczenia oraz ekartki
Tapety na telefon
Time: 10:24:48 Load: 0.0065s MEM: 1.682 MB